5 основни причини за рефинансиране и предимствата и недостатъците на всяка от тях

При ниските лихвени проценти може би се замисляте за рефинансиране на жилището си. По този начин можете да намалите месечните си вноски по ипотеката и/или да спестите лихви през целия срок на кредита. Рефинансирането обаче не е свързано само с лихвения процент, а и с разходите и рисковете. Това е задълбочен преглед на причините за рефинансиране, както и на плюсовете и минусите, които трябва да вземете предвид.
- По-ниски месечни плащания
Рефинансирането за друг 30-годишен срок, след като сте плащали години наред и сте натрупали собствен капитал, ще намали главницата по кредита ви, което от своя страна ще намали месечните ви вноски и ще освободи място в бюджета ви за други финансови цели.
- По-нисък лихвен процент
Ако лихвените проценти се понижат след приключването на кредита, може да обмислите рефинансиране, за да се възползвате от по-ниския лихвен процент. Можете да спестите десетки хиляди левове в зависимост от това колко дълго сте имали заем и каква е разликата между текущия лихвен процент и този за рефинансиране. Все пак има и други фактори, които трябва да вземете предвид. За да разберете всички подробности и да решите какво е най-добре за вас, говорете с вашия кредитор.
- Преминаване към фиксиран лихвен процент
Ако първоначалният ви кредит е с променлива лихва и първоначалният ви фиксиран срок изтича, може да искате да рефинансирате ипотечен кредит с фиксирана лихва. Защитете се от повишаване на лихвените проценти в бъдеще, като фиксирате лихвения процент. Освен това е по-лесно да планирате и да съставяте бюджет, когато всеки месец плащате една и съща главница и лихва. Не забравяйте, че все още имате възможност да рефинансирате за срок, по-кратък от 30 години (обикновено 10, 15 или 20 години).
- Съкращаване на срока на заема
Ако можете да си позволите да увеличите месечните си вноски, един от вариантите е да съкратите срока на кредита си. Като плащате повече за по-кратък период от време, можете да спестите хиляди долари под формата на лихви за целия срок на кредита и да притежавате жилището си без ипотека по-скоро.
- Рефинансиране на изплащане
Като алтернатива на жилищния кредит можете да рефинансирате и да изтеглите част от собствения капитал на имота си. Това ви позволява да получите достъп до голяма част от парите, без да продавате жилището си. Може да се нуждаете от парите за започване на бизнес или за заплащане на образованието на детето в колеж. Все пак имайте предвид, че изтеглените пари ще ви струват повече под формата на лихва за срока на новия заем, но не непременно повече, отколкото биха стрували други варианти за финансиране.